Akcia Gorila bola legitímna a legálna.
Fakty:Ak sa vôbec akcia pod takýmto menom uskutočnila, určite nebola ani legitímna a ani legálna. Ústavný súd zrušil rozhodnutia krajského súdu, na základe ktorých malo dôjsť k odpočúvaniu bytu v tzv. kauze Gorila. O nezákonnosti rozhodol v roku 2021 aj Európsky súd pre ľudské práva.
Slovenský trestný poriadok stanovuje podmienky za akých je možné použiť dôkazné materiály v trestnoprávnom konaní. Tzv. spisy Gorila sú v hrubom rozpore s týmito predpokladmi (viď článok). Autenticita “spisu Gorila” nebola dodnes potvrdená a dokonca aj údajný “pôvodca spisu” (Slovenská informačná služba) nikdy nepotvrdil jeho pôvod. Podľa verejne dostupných zdrojov mala Slovenská informačná služba uviesť, že “spis” len pripomína akési opisné vyhodnotenie záznamov z odpočúvania.
Z toho vyplýva, že “spis Gorila” je buď výmyslom, spravodajskou hrou zasadenou do dobových súvislostí s čiastočným využitím rôznych odpočúvaní, a teda nemôže slúžiť ako dôkaz v trestnom konaní, alebo môže mať úplne či čiastočne základ v spravodajskej činnosti, napr. Slovenskej informačnej služby. Ani jedno a ani druhé samozrejme nepreukazuje pravdivosť obsahu “spisu”.