Za všetkým len PENTA a Gorila…
Bývalý minister vnútra Daniel Lipšic si s obľubou berie do úst zvučné meno jednej „nemenovanej finančnej skupiny”. Z jeho dielne najnovšie pochádza článok „Ficove topánky,” ktorý pred pár dňami uverejnil Denník N, v ktorom si Lipšic vzal na paškál reakciu Roberta Fica na ranný facebookový status Igora Matoviča. Viaceré Lipšicove vyjadrenia možno opäť raz považovať za nachádzajúce sa minimálne na tzv. hrane prijateľnej kritiky, resp. hrane kritiky neprijateľnej. Napríklad taký výrok pána exministra, „Alebo ako ten pohár koly v konšpiračnom byte s Jaroslavom Haščákom, ktorý sa v tom istom byte pred inými ľuďmi pýši, že stranu Smer financuje od začiatku a že z privatizácie už ulial ministrovi hospodárstva stovky miliónov vo vtedajších korunách.”,možno bezpochyby považovať za nepravdivé alebo pravdu skresľujúce skutkové tvrdenie. A rovnako sa nedá prehliadnuť ani jeho nasledujúca zavádzajúca rečnícka otázka: „A viete si predstaviť, že aj do centrály Smeru a do Digital Parku niekedy nabehne NAKA zobrať kompletne celé účtovníctvo Smeru a finančnej skupiny Penta?“
Bývalý minister poukazuje na to, že v Gorile Fico popíjal kolu a Haščák sa priznával ku korupcii a nezákonnému financovaniu SMERu, a napriek týmto „skutočnostiam” polícia do Penty a Smeru nepôjde, ako k Matovičovi, zaisťovať účtovníctvo. Uvádza, že je „nepredstaviteľné”, aby za tejto vlády mocenské zložky, napriek v Gorile uvedeným podozreniam, zaisťovali týmto subjektom účtovníctvo, hoci sú v Gorile uvedené v súvislostiach, ktoré by prima facie potrebu zaistiť ich účtovníctvo vyžadovali (Penta – korupcia, SMER – nekalé financovanie).
Exminister vnútra naznačuje, že minister vnútra, resp. vládna moc môže mať vplyv na vyšetrovanie, keď od nej závisí, či sa do citlivej centrály po účtovníctvo pôjde alebo nepôjde. Ak by to tak bolo, je to samozrejme nehoráznosť, rovnako ako je nehoráznosťou aj to, ak by akokoľvek podozrivej firme vzali dokumentáciu v rozsahu, ktorá ochromí jej činnosť, hoci zabezpečiť podklady od nej mohli aj citlivejšie a primeranejšie.
Lipšic bol pritom takmer tri mesiace počas vyšetrovania kauzy Gorila ministrom vnútra, verejne vykladal o úkonoch, ktoré robí tím Gorila, časť z nich boli práve vydania účtovníctva konkrétnych spoločností zo skupiny Penta vyšetrovateľom (napr. MASAD, išlo o tri, či štyri spoločnosti, ktoré už nevykonávali činnosť). Vtedy im údajne rozviazal ruky a neskôr práve odchod ním nominovaných ľudí (Cádra) spôsobil (podľa neho) zabrzdenie vyšetrovania. Potom je ale zaujímavé, že za tri mesiace jeho fungovania ako ministra po začatí vyšetrovania kauzy Gorila si polícia bola v centrále Penty vyžiadať len úplne nepodstatné účtovníctva tuším troch alebo štyroch už ekonomicky neaktívnych spoločností. T.j. ani za neho (za Lipšica vo vydaní 2012) nehrozilo, že príde a vezme všetko účtovníctvo, čo v Digitali nájde, napriek Lipšicom rozviazaným rukám. A možno aj preto, že napriek „rozviazaniu rúk” polícia nerobila veci, ktoré sa jednoducho nerobia – nevyužívala zaisťovacie prostriedky v trestnom konaní na šikanovanie. To či by sa takto zachoval aj Lipšic 2015 v porovnaní s Lipšicom 2012, ak by mal jeho vtedajšiu moc, keďže sa medzitým zjavne radikalizoval, je druhá vec.
Je preto nepredstaviteľné jednak, aby polícia robila razie u kohokoľvek, aj u podozrivých, spôsobom, ktorý je neprimeraný a jednak, aby politik ašpirujúci na podiel na moci verejne špekuloval nad možnosťou prehliadok a zabezpečovaní účtovníctva súkromnej spoločnosti v súvislosti s vyšetrovanou kauzou, hoci dokonca sám zodpovedal za rezort, v ktorom pracovali vyšetrovatelia, keď vyšetrovanie tej istej kauzy začalo. Za jeho éry k žiadnemu masívnemu zabezpečovaniu účtovníctva tejto spoločnosti nedošlo a na podstate podozrení sa odvtedy za tri roky nič nezmenilo. Takéto verejne vyslovované špekulácie o dôvodnosti vykonania policajnej razie v Pente a o tom, že z politických dôvodov sa nič také aktuálne neudeje, je urážlivé a zjavne exkcesívne, keďže o.i. Penta s Matovičovou aférou nemá nič spoločné.
Lipšic, samozrejme, v neposlednom rade, v súvislosti s údajným Ficovým scifi účtom na Belize, sa neopomenul vyjadriť na obľúbenú tému zo sveta zdravotníctva, poisťovne, kedy uviedol: „Ale zlúčenie poisťovní Dôvera a Apollo bez zdanenia (cca 80 miliónov eur) je realita.”. „Bez zdanenia” je iba to, čo zdaniť možno. Ak ide o operáciu, ktorú zdaniť nemožno, nemožno predsa hovoriť, že je „bez zdanenia”. Pokiaľ by aj nešlo o nepravdivé a pravdu skresľujúce skutkové tvrdenie, je prinajmenšom zavádzajúce, a to má k realite na míle ďaleko. S kauzou poslanca Matoviča Penta nemá nič spoločné. Ale mohlo by ísť kľudne aj o dôkaz výskytu života na Marse alebo nový živočíšny druh, Lipšic by aj tieto témy bol schopný spojiť s Pentou a Gorilou. V kauze Matoviča o tom svedčí už jeho prvé verejné vyhlásenie, keď vyzýval verejnosť pozorne sledovať médiá určitého vlastníka, ako budú o kauze písať, čím sa mali „prezradiť”.