POCHOD: Protikorupčnú demonštráciu študentov podporujú vedci aj učitelia V médiách

Ďalší z plánovaných pochodov proti korupcii, ktorý organizujú stredoškolskí a vysokoškolskí študenti, má podporu aj z radov aktivistov z učiteľského a vedeckého prostredia.


BRATISLAVA 19. septembra (SITA) – Ďalší z plánovaných pochodov proti korupcii, ktorý organizujú stredoškolskí a vysokoškolskí študenti, má podporu aj z radov aktivistov z učiteľského a vedeckého prostredia. “Veľmi sa nám páči, že dokážeme spájať ľudí s rôznymi preferenciami. Cieľ však máme rovnaký, aby na Slovensku nebol korupčný stav taký, ako je v súčasnosti,” uviedla dnes pre médiá jedna z organizátorov pochodu Karolína Farská. Protikorupčný pochod sa uskutoční v pondelok 25. septembra o 17:00 v Bratislave, pričom začiatok bude na Hviezdoslavovom námestí.

Podľa člena iniciatívy “Veda chce žiť” a vedca Slovenskej akadémie vied Imricha Baráka patrí Slovensko medzi krajiny s najnižšou finančnou podporu pre vedu. Zmeniť to podľa neho môžu práve fondy v z Európskej únie. “Viete však čo sa stalo, milióny eur boli prerozdelené pre firmy, ktoré vedu a výskum nerobia a majú pár zamestnancov. Vedci, ktorí sú na to, aby tú vedu robili, títo k zdrojom nemali prístup,” vyhlásil s tým, že 600 miliónov eur predstavuje približne 10 ročných rozpočtov SAV. “Preto veľmi podporujeme občiansku iniciatívu študentov a vyzývame všetkých, aby ju tiež podporili,” zdôraznil.

Pochod podporuje aj Iniciatíva slovenských učiteľov. “Veríme, že keby v tejto vláde bola ochota a snaha, od začiatku sa mohli systémy prerozdeľovania verejných zdrojov nastaviť tak, aby sa riziko korupcie, klientelizmu a šafárenia čo najviac znížilo,” povedal člen ISU Vladimír Crmoman s tým, že jediné východisko v riešení situácie vidí momentálne v podobných iniciatívach, akú organizujú práve študenti. “Krajiny, ktoré sú na tom lepšie, si to vybojovali,” dodal.

Študenti zároveň vyzývajú svojich podporovateľov, aby na pondelňajší protest priniesli hárky s podpismi pod nimi organizovanú petíciu. V nej študenti požadujú odstúpenie ministra vnútra Roberta Kaliňáka, zmeny na postoch špeciálneho prokurátora a prezidenta Policajného zboru, vyšetrenie kauzy Gorila alebo možnosť prezentovať tieto požiadavky v pléne parlamentu. Podľa odhadov sa im zatiaľ pod petíciu podarilo vyzbierať okolo 70 000 podpisov. Pochod v Bratislave tiež podporí sprievodné podujatie pred slovenským veľvyslanectvom v Prahe.