Čo všetko vieme o Kauze Nagyová?
Udalosti polovice júna 2013 evokovali u českých susedov štátny prevrat. Policajní príslušníci Útvaru pre odhaľovanie organizovaného zločinu vykonali zásah na Úrade vlády, Ministerstve obrany ČR a na rade ďalších miest po celej Českej republike, pričom zadržali deväť osôb, medzi inými aj dlhoročnú spolupracovníčku bývalého premiéra Petra Nečasa – mocnú šéfku vládneho kabinetu, Janu Nagyovú, uvádza internetový portál nasipolitici.cz, podľa ktorej celá kauza dostala svoj názov, … a teda, „Kauza Nagyová”.
Ako uviedol SME, bývalá šéfka sekretariátu premiéra Petra Nečasa nechala podľa obžaloby sledovať vtedajšiu premiérovu manželku Radku Nečasovú. Hlavným predstaviteľom Vojenského spravodajstva poskytla fotografiu Radky Nečasovej a rovnako jej adresu. Na sledovaní sa údajne dohovorila s bývalým šéfom Vojenského spravodajstva Ondrejom Páleníkom, vtedajším šéfom Milanom Kovandom a plukovníkom Janom Pohůnkom. Následne v marci 2013 dala Nagyová sledovať aj svojho šoféra Jiřího Pertla a jeho priateľku, zamestnankyňu úradu vlády, Alenu Hegrovú.
Nasledoval pád vlády
„Premiér Petr Nečas dlho odolával tlaku verejnosti a opozície. Odmietol, že by o čomkoľvek, ohľadom sledovania vedel a vyjadril nad situáciou svoju ľútosť. Napriek tomu, že rezignáciu dlho odmietal, v nedeľu 16. júna, krátko po večernom zasadnutí grémia oznámil svoj zámer odovzdať v pondelok prezidentovi republiky svoju rezignáciu. Zároveň oznámil svoj koniec vo vedení ODS a po vypršaní poslaneckého mandátu v politike vôbec. Vrchné štátne zastupiteľstvo neskôr oznámilo, že v okruhu vyšetrovania je rovnako Petr Nečas a nie je možné vylúčiť budúce trestné stíhanie,” uviedol internetový portál nasipolitici.cz.
Prvé rozhodnutie v kauze
Sudkyňa Králová prejednávala kauzu už v júni 2014. Jane Nečasovej vtedy uložila ročnú podmienku. „Prípady bývalých šéfov vojenského spravodajstva odovzdala ministrovi obrany, aby ich vyriešilo ako disciplinárne previnenie. Trestné stíhanie Pohůnku zastavila. Proti rozhodnutiu podali štátni zástupcovia odpor a sťažnosť, ohradil sa taktiež Páleníkov advokát. V prípade podmienky Nečasovej to znamenalo hlavné pojednávanie. Ostatné rozhodnutia ešte skúmal Mestský súd v Prahe, ktorý prípad Královej nakoniec vrátil, aby celú štvoricu prejednala na hlavnom pojednávaní”, uviedol tn.cz.
„ČPR” alias Česká prokurátorská republika
Petr Nečas sa v tom čase v súvislosti s príslušným dozorujúcim vrchným štátnym zástupcom, Ivom Ištvanom, vyjadril, že prežívame „aféru Ištvangate,” pokus transformovať Českú republiku do podoby Českej prokurátorskej republiky, v ktorej o tom, čo je správne a čo je nesprávne politické rozhodnutie, cestou kriminalizácie politických krokov, budú rozhodovať prokurátori, uviedol internetový denník lidovky.cz.
Pohůnek označil kauzu ako zlyhanie systému Českej republiky, pričom pre idnes.cz uviedol, že pokiaľ na spravodajskú službu vnikne polícia a začne tam vykonávať domové prehliadky a odnášať materiály, tak to nesvedčí o tom, že sú pravidlá nastavené dobre.
Česká aj Slovenská republika majú nielen tradíciu právneho štátu, ale aj tradíciu policajného štátu. Veľká policajná razia bez trestného stíhania veľkých rýb tradíciu policajného štátu nepochybne upevňuje, uviedol politológ Jiří Pehe pre SME.
Verdikt nie je právoplatný
Obvodný súd pre Prahu 1 v prípade zneužitia Vojenského spravodajstva zbavil viny všetkých obžalovaných, ale verdikt zatiaľ nie je právoplatný. Štátny zástupca Bajger rozsudok považuje za nezákonný. Uviedol, že hlavné pojednávanie neprinieslo dôkazy proti obžalobe. Odôvodnenie rozsudku nemohlo kvôli utajovaným informáciám zaznieť za prítomnosti verejnosti, preto bude nutné počkať na jeho písomné vyhotovenie, informoval dňa 29. mája 2015 denník hodMiestopredsedkyňa súdu Dana Šindelářová s ohľadom na mimoriadnu zložitosť trestnej veci, množstvo vykonaných dôkazov, nutnosť dôsledného dodržania zákona o ochrane utajovaných skutočností a vysporiadania sa s dôkazmi vedenými v príslušnom režime utajenia, určila termín vyhotovenia odôvodnenej písomnej verzie rozsudku najneskôr do 31. augusta 2015, píše dennik.cz.
Štátne zastupiteľstvo obdržalo odôvodnené rozhodnutie v písomnej forme koncom augusta. Podľa námestníka Vrchného štátneho zastupiteľstva v Olomouci, Komára, sudkyňa Králová konštatovala, že sledovať možno kohokoľvek, a to aj bez povolenia. Pre hospodárske noviny ďalej uviedol, že súd svojím rozhodnutím umožnil nezákonné sledovanie akéhokoľvek občana Českej republiky, čo považuje za neprípustné. Keďže sa štátni zástupcovia proti rozhodnutiu obvodného súdu odvolali, kauzou sa bude zaoberať Mestský súd v Prahe, uviedol denník hospodárske noviny.